головнакаталогкошикобранекабінет
/Ззр/Ад’юванти/Регулятори рн та жорсткості води

Регулятори рН та жорсткості води

Антипінні агентиОчисники обприскувачівРегулятори рн та жорсткості води
Всього 60 товарів
Передзвоніть мені
ViberTelegram0 800 75 07 07

Регулятори рН та жорсткості води

У сучасному аграрному секторі контроль якості води виявляється все важливішим аспектом для досягнення високого рівня врожайності культур та товарності зібраного врожаю. Це пояснюється тим, що ефективність засобів захисту рослин напряму залежить від якості води, використовуваної для приготування робочого розчину. Вода з невідповідними параметрами найчастіше є однією з головних причин погіршення дії пестицидів. З цих причин регулятори рН та жорсткості води стають все більш необхідними інструментами для забезпечення оптимальних умов росту та розвитку рослин.

Значення регуляції рН води

Регулювання рівня рН води відіграє важливу роль як для максимальної дієвості хімічних ЗЗР, так і у створенні сприятливих умов під час вегетації сільськогосподарських культур. Показник рН води визначається кількістю водневих іонів у рідині і вимірюється за шкалою від 0 до 14, де рН 7 вважається нейтральним, значення менше 7 — вказує на кислу воду, а значення більше 7 — на лужну.

Серед ключових аспектів значення регуляції рН води можна виокремити:

• Вплив на властивості пестицидів. Як надто кислий, так і лужний робочий розчин негативно впливають на ефективність багатьох захисних препаратів. Вода  з невідповідним рН здатна порушувати стабільність та фізичні властивості хімічних формуляцій, за рахунок чого робочий розчин ЗЗР може взагалі не спрацювати.

• Вплив на доступність рослинам поживних речовин. Від рівня рН води певною мірою залежить розчинність поживних речовин у ґрунті. Наприклад, при низькому рівні рН (кислому середовищі) деякі корисні елементи можуть ставати менш доступними для рослин, що може призвести до дефіциту елементів живлення та зниження врожайності культури.

• Вплив на структуру ґрунту. Високий рівень рН може стати причиною вапняного перенасичення ґрунту, що може призвести до втрати важливих мікроелементів та погіршення структури ґрунту.

• Контроль за кислотністю ґрунт. Регулювання кислотності води дозволяє підтримувати оптимальний рН ґрунту для кожної конкретної культури. Адже одні сільськогосподарські рослини, такі як лохина, морква і томати, добре ростуть на кислих ґрунтах, інші ж, зокрема пшениця, соя і кукурудза, для нормальної вегетації потребують нейтрального або лужного середовища.

Вплив жорсткості води на агрокультури

Жорсткість води визначається кількістю розчинених солей, переважно кальцію (Ca2+) та магнію (Mg2+), які містяться у воді. Цей показник вимірюється в міліграмах кальцію та магнію на літр води (мг/л) або в градусах жорсткості (°dH).

Рівень жорсткості води також впливає на процеси обміну у тканинах культурних рослин та має відповідні значення:

• М'яка вода: < 60 мг/л або < 3.5 °dH. Містить низьку концентрацію солей, які не мають негативного впливу на рослини, тому добре підходить для регулярного зрошення сільськогосподарських культур.

• Середня вода: 60–120 мг/л або 3.5–7 °dH. Придатна для поливу рослин, але може вимагати додаткового контролю за рівнем жорсткості з метою уникнення накопичення солей у ґрунті.

• Важка вода: > 120 мг/л або > 7 °dH. Призводить до утворення вапняних відкладень у ґрунті та системах поливу, що може перешкоджати здатності рослин до поглинання поживних речовин.

Для нормального росту та розвитку агрокультур рекомендується використовувати м'яку або середню воду з низьким вмістом розчинених солей. Високий рівень жорсткості води може вимагати додаткових заходів для зменшення її негативного впливу на рослини та ґрунтовий профіль.

Регулювання рН та жорсткості води

Для більшості сільськогосподарських культур оптимальний рівень рН води знаходиться у діапазоні 6,0–7,5. Цей показник рівня рН води, яка використовується в агропромисловості, можна коригувати за допомогою спеціальних препаративних регуляторів, які належать до групи ад'ювантів. Застосування таких засобів повинно базуватися на точних цифрах, які відповідають оптимальним параметрам для рослинного розвитку та збереження ґрунтової і водної систем.

На українському ринку ЗЗР найбільш ефективними та затребуваними вважаються такі ад'юванти регулятори рН та жорсткості води:

  1. Аквамін (виробник Кормін);

  2. Нертус рН-коректор (виробник Нертус);  

  3. MBS pH-коректор (виробник Мінераліс Україна).

Використання цих регуляторів рН дозволяє:

• швидко і ефективно контролювати рівень кислотності води для забезпечення оптимального зрошення рослин;

• вирівняти рівень мінералізації та жорсткості води для уникнення негативного впливу занадто м'якої або занадто жорсткої води на рослини;

• підготувати воду для приготування робочого розчину відповідно до вимог пестицидів.

Рекомендована доза ад'ювантів зазвичай вказується на упаковці або в технічних документах виробника. Дотримання рекомендацій щодо норм витрати препарату є важливим фактором для досягнення очікуваних результатів.

Де придбати

Ад'ювант регулятор рН та жорсткості води купити можна на агроплатформі FERM. До асортименту інтернет-магазину входять різноманітні бренди та види ад'ювантів регуляторів рН та жорсткості води в Україні, що дозволяє агровиробникам обирати оптимальні варіанти, які відповідатимуть потребам господарства.

Також на нашому сайті можна придбати засоби захисту рослин, мінеральні та органічні добрива і професійне насіння від провідних світових виробників. Ми пропонуємо конкурентні ціни та вигідні акції на актуальну продукцію. Для оптових покупців передбачені спеціальні бонуси та система лояльності. Доставка працює по всій Україні.

За необхідності кожен наш клієнт може звернутися до фахівців агроплатформи за безкоштовною консультацією щодо вибору і застосування ад'ювантів. Ми завжди раді відповісти на всі питання та допомогти з пошуком найбільш вдалого рішення.

Обираючи для співпраці компанію FERM, кожен аграрій може бути впевнений у оригінальності та ефективності придбаної продукції. Ми гарантуємо відмінну якість усіх представлених на сайті товарів та забезпечуємо високий рівень клієнтського сервісу.